Çilekte ,çok katlı üretime geçti.21/01/2013

Üreticilik yapan Mustafa Yaman kontrollü üretim adı verilen çok katlı üretime geçti.

 

 Gazipaşa’nın Hasdere köyünde 3,5 dekar alana katlı model çilek sarası kuran Mustafa Yaman serasından ilk çilek hasadını gerçekleştirdi. Normal çilek tünellerindeki üretimin aksine, sera içine kat kat döşenen olukların saksı hali getirilmesi ile yapılan katlı üretimde toprak yerine Hindistan cevizi kabukları kullanılıyor.
YÜKSEK VERİM KALİTELİ VE HİJYENİK ÇİLEK
Gazipaşa’da ilk katlı çilek serasını kuran çiftçi Mustafa Yaman, amacının  birim alanda daha yüksek verim almak,  kontrollü üretim ile kaliteli standart ve hijyen koşullarına uygun çilek üretmek olduğunu belirterek, “1 dönüm çilek tüneline 5 bin çilek fidanı ekilir. Biz bu seradaki katlı sistem ile 1 dönüm alana 22 bin çilek fidanı ektik. Bu da üretimin 4 kat artması demek. Ayrıca ürettiğimiz çileğin raf ömrü uzun oluyor. Çileğin toprakla teması yok, bal arısı ile üretim gerçekleşiyor. Dışarıdan hiçbir zararlının girmesi mümkün değil. Tertemiz kaliteli ve hoş kokulu aroması yüksek çilek üretiyoruz. Bu üretim modelini diğer çiftçilere tavsiye ediyorum. Başlangıçta maliyet yüksek ancak üretimde en az 3 kat artıyor, ürün diğer çileklerden yüzde 80 ile yüzde yüz daha yüksek fiyatta alıcı buluyor” dedi.
HASAT KOLAY BEL AĞRISI YOK

Çilek üretiminde çalışan bayanlar ise katlı sistemi çok beğendiler. Geleneksel üretimde belleri, dizleri ağrıyan, çilek tünelindeki nem ile hasta olan bayanlar, katlı sistemi beğenerek,  “Bu sistemde hasat daha kolay. Çilekler ayakta toplanıyor. Bel ağrısı yok. Ortam tertemiz. Bu sistemin yaygınlaşmasını istiyoruz” dediler. 

Facebook Yorumları