Corendon 2013 yılında Gazipaşa Havalimanını üs yap09/12/2012

Belediye Başkanı Cemburak Özgençi ziyaret ederek, Gazipaşayı üs yapacaklarını bildirdi.

 

CORENDON Havayolları Satış Direktörü Cem Bora Sevim, Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç'i ziyaret ederek, Gazipaşa'yı üs yapacaklarını bildirdi. Ancak Corendon'un üs yapacağı Gazipaşa Havalimanı, 2013 turizm sezonu öncesi ciddi bir sorunla yüz yüze. Havalimanında apron ve terminal binasının büyütülmesi için Ulaştırma Bakanlığı'ndan halen izin çıkmadı. Eğer, en geç Mart 2013'e kadar apron ve terminal binası büyütülmezse Corendon'un Gazipaşa'yı üs yapması da imkansız hale gelecek. Çünkü, şu anda Gazipaşa Havalimanı apronuna (uçak parkı) sadece 3 uçak aynı anda park edebiliyor. Oysa, Corendon Gazipaşa'yı üs yapınca, her gün en az 3-4 uçağının apronda beklemesi gerekiyor. Dolayısıyla diğer uçaklara park sahası kalmıyor. Bu noktada "İzin çıkarsa, apron ve terminal binasını TAV büyütecek, devletin kasasından 5 kuruş çıkmayacak. Alanyalı siyasiler izin için niçin harekete geçmiyor?" sorusu gündeme gelmişti.
"BİZ GEREKENİ SÖYLEDİK"
AKP Alanya İlçe Başkanı Hüseyin Güney, Batı Çevreyolu Temel Atma Töreni'nde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la bir süre Gazipaşa Havalimanı'nın sorunlarını masaya yatırdıklarını ve çözümü noktasında çalışma yapma kararı aldıklarını söyledi. Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ile Bakan Yıldırım'a Gazipaşa Havalimanı'nda pistin uzatılması ve apronun büyütülmesinin bölge için ihtiyaç olduğunu hatırlattıklarını dile getiren Güney, "Bakan Bey, bu konuda ilgili kurum müdürleri ile havalimanında pistin uzatılması, apronun büyütülmesine ilişkin talebi inceletme kararı verdi. Gazipaşa Havalimanı'nı sanki başka bir hükümet açmış gibi bir hava yaratılıyor. Bu havalimanını AKP Hükümeti döneminde biz açtık. Pistin uzatılması ve apronun büyütülmesi için de gerekli çalışmaya onay verecek olan biziz. Bölge için gelişmesi istenen havalimanının önünde bir engel yok. Alanyalılar rahat olsun, havalimanı için herşey çok iyi olacak" dedi.
'BU İMZA NEDEN ATILMIYOR?"

CHP Alanya İlçe Başkan Yardımcısı Erdoğan Toktaş ise "Gazipaşa Havalimanı, bölgenin geleceği için çok önemli. Anamur, Gazipaşa ve Alanya'nın doğu bölgesi, havalimanının tam kapasiteyle hizmet vermesi halinde kalkınacak. Yatırımcılar, bu bölgeyi tercih ederek, hem bölgenin sosyal ve ekonomik anlamda gelişmesini, yeni yatırımlarla birlikte devletin kasasına para girmesini sağlayacak. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün, pistin uzatılması için D400'ün altına alınması için hazırlanan Tünel Projesi'ne Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bir türlü imza atmıyor. Apronun büyütülmesi için hazırlanan proje de imza bekliyor. AKP Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, 2007'de, Tünel Projesi'ni bir yılda inşa ederek, pistin uzatılması için söz vermişti. O sözün de üzerinden 5 yıl geçti ama halen proje rafta bekliyor. Gazipaşa'nın gelişmesini engelleyenler, her nedense Ordu-Giresun arasında denizin içine havalimanı inşa ediyor. Bu, neredeyse imkansız olan havalimanını yapmayı başaranlar, devletin kasasından bir kuruş para çıkmayacak olan projeye neden imza atmıyor, bunu çok merak ediyorum" dedi.  

Facebook Yorumları