Gazipaşa da kırmızı patates üretildi25/04/2019

Gazipaşa ilçesinde EKO lakabıyla bilinen İbrahim bey adlı vatandaş,kırmızı patates üretti

Anavatanı uzak doğu olan kırmızı patatesten 120 kilosunu  toprakla buluşturan İbrahim Ekrem Ceran, hasat ettiği  ilk patatesleri de annesine tattırdı. Annesinin korkarak yediği patatesi çok sevdiğini ve sağlığını bozmadığını gören Ceran topladığı kırmızı patatesleri işyeri önünde satışa sundu.

İçerisine A, C, B ve B6 vitaminlerini bulunan kırmızı patatese ilginin yoğun olduğunu gören Ceran, kırmızı patatesin üretimine nasıl başladığını anlattı. Annesinin yıllardır şeker hastalığı ile mücadele ettiğini belirten Ceran, “Annem yıllardır patatesi çok sevdiği halde tüketemiyordu. Bunu bildiğim için internette araştırma yaptım ve kırmızı patatesi keşfettim. 2 yıl önce kurduğum hobi bahçeme 120 kilo kırmızı patates ektim. Kendim ürettiğim organik ilaçlarla üretimi yaptım. Hasadını yaptığımda ilk olarak anneme götürdüm. Annem ‘Bana niye getirdin oğlum, ben şeker hastasıyım biliyorsun. Patates yiyemem’ dedi. Ben bu patatesin farklı bir patates olduğunu söyledim ve tatmasını ısrar ettim. Beni kırmayarak bir parça yedi ve kendisine dokunmadığını gördü. Daha sonra biraz daha yedi. Başka şeker hastalarına da verdim onlar da tüketti ve kendilerine dokunmadığını söyledi. Bunun üzerine annem de gönül rahatlığı ile yemeye devam etti” dedi.

İşyerin önünde sergilediği ve satışa sunduğu kırmızı patatesi görenlerin şaşırdığını belirten Ceran, “Bu patates yoğun miktarda lif oranı içeriyor. Bu nedenle tok tutuyor ve acıkma hissini uzun süre ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla kilo vermek isteyenlere de yardımcı oluyor. Daha pekçok vitamin ve fayda içeriyor. Fiyatı normal patatesin iki katı. Şuan büyükşehirlerin lüks semtlerinde kilosu 20 liraya satılıyor. Ben ilk etapta annem için ürettim ama seneye tüm bahçeme ekerek ticari olarak kırmızı patatesi üretmeyi amaçlıyorum” diye konuştu

Tatlı(Kırmızı) patatesin faylarının saymakla bitmiyor. İçerisine A, C, B ve B6 vitaminlerini bulunan kırmızı patates çok önemli bir lif kaynağıdır. Vitaminlerin yanında içeriğinde fosfor, bakır, manganez ve potasyum bulundurur. Klasik patatesten çok daha sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Glisemik indeksi düşük olduğu için tok tutar. Tok tutma özelliği sayesinde ani bastıran açlıkların önüne geçer, kilo vermenize yardımcı olur. Beta karoten oranı yüksek olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Karaciğer yağlanması, kalp krizi riskini azaltır. Özellikle cilt ve prostat kanseri riskini de azaltmaya destek olur. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, içerisinde lif olduğu için sindirim sisteminin düzenli çalışmasını da sağlar.

Facebook Yorumları