Gazipaşa Ürünleri Fuarın Gözdesiydi..19/11/2013

Gazipaşa’da üretilen keçiboynuzu ve avakado, Antalya Cam Piramit`teki Fuarda..

 Akdeniz Üniversitesi ve YÖREDER işbirliğiyle geleneksel hale getirilen “Yöresel Ürünler Tanıtım Günleri”, Antalya Cam Piramit’te 52 il, 65 üniversiteden 250 akademisyen sunumlarıyla 14 Kasım Perşembe- 17 Kasım 2013 Pazar tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Antalya milletvekili Sadık Badak, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Türkiye Meyve Üreticileri Birliği Genel Başkanı Alaettin Gülal, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğr. Gör.Prof.Dr.Orhan ÖZÇATALBAŞ, Sanatçı Sümer EZGÜ ziyaretiyle renklenen tanıtım günlerine 45 bin kişi ziyaretçi geldi.
KEÇİBOYNUZU ÇAYINA HAYRAN KALDILAR
YÖREDER kurucu üyesi ve genel sekreteri Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Orhan Özçatalbaş, Gazipaşa reyonunda ilk kez tattığı keçiboynuzu çayını çok beğendi. Özçatalbaş, "Özellikle keçiboynuzunun doğal aromasının hoş içimi olduğunu ve sıfır şeker, sıfır yağ oranıyla besleyici ve kan yapıcı etkisi düşünüldüğünde mucize meyve” şeklinde değerlendirme yaptı. YÖREDER Başkanı İbrahim Çolakoğlu ise, “Derneğimiz kurucu üyeleri içerisinde yer alan Akdeniz Üniversitesinden akademisyenlerimiz, kurumlarla işbirliği yaparak ülkemizin bir envanter çalışması yapacaklar. Ülkemizin yöresel ürünler haritası çıkarılacak. Ülkemiz yöresel ürünler konusunda zengin bir imkana sahip. Bu ürünlerimizin çok az kısmını biliyoruz. Ülkemizin yöresel ürünlerin bir mevcut durum tespiti yaptıktan sonra, ortaya çıkan tabloya göre çeşitli projeler üretmeyi hedefliyoruz.”dedi.

Facebook Yorumları